SEM84610040100 - 10 mm
High Speed Cutting for Pre-Hardened Steels up to HRc55
SKU: SEM84610040100E
Price:
Barcode : SEM84610040100,SEM84610040100E
Size : 10.0(R5.0) x 10 x 18(40) x 100 2F 30DEG
Products specifications
Size/Dimension 10.0(R5.0) x 10 x 18(40) x 100 2F 30DEG
Cutting Diameter 10.0 mm
Radius R5.0
Shank Diameter 10 mm
Length of Cut 18 mm
Length below Shank 40 mm
Overall Length 100 mm