SEMD98160100 - 16 mm
High Speed Cutting for Pre-Hardened Steels up to HRc55
SKU: SEMD98160100E
Price:
Barcode : SEMD98160100,SEMD98160100E
Size : 16.0(R8.0) x 16 x 24 x 100 2F 30DEG
Products specifications
Size/Dimension 16.0(R8.0) x 16 x 24 x 100 2F 30DEG
Cutting Diameter 16.0 mm
Radius R8.0
Shank Diameter 16 mm
Length of Cut 24 mm
Overall Length 100 mm