SEME6416005 - 16 mm
High Speed Cutting for Pre-Hardened Steels up to HRc55
SKU: SEME6416005E
Price:
Barcode : SEME6416005,SEME6416005E
Size : 16.0(R.5) x 16 x 20(35) x 100 4F 27/30DEG
Products specifications
Size/Dimension 16.0(R.5) x 16 x 20(35) x 100 4F 27/30DEG
Cutting Diameter 16.0 mm
Radius R.5
Shank Diameter 16 mm
Length of Cut 20 mm
Length below Shank 35 mm
Overall Length 100 mm