SEME6416010 - 16 mm
High Speed Cutting for Pre-Hardened Steels up to HRc55
SKU: SEME6416010E
Price:
Barcode : SEME6416010,SEME6416010E
Size : 16.0(R1.0) x 16 x 20(35) x 100 4F 27/30DEG
Products specifications
Size/Dimension 16.0(R1.0) x 16 x 20(35) x 100 4F 27/30DEG
Cutting Diameter 16.0 mm
Radius R1.0
Shank Diameter 16 mm
Length of Cut 20 mm
Length below Shank 35 mm
Overall Length 100 mm