SEME6416010150 - 16 mm
High Speed Cutting for Pre-Hardened Steels up to HRc55
SKU: SEME6416010150E
Price:
Barcode : SEME6416010150,SEME6416010150E
Size : 16.0(R1.0) x 16 x 35(50) x 150 4F 27/30DEG
Products specifications
Size/Dimension 16.0(R1.0) x 16 x 35(50) x 150 4F 27/30DEG
Cutting Diameter 16.0 mm
Radius R1.0
Shank Diameter 16 mm
Length of Cut 35 mm
Length below Shank 50 mm
Overall Length 150 mm